Historie
Obecní knihovna ve Stříteži nad Bečvou vznikla na jaře roku 1919. Šlo o krok zcela pochopitelný, tohoto roku byl vydán první knihovnický zákon, který zavedl povinnost zřizovat veřejné knihovny ve všech obcích. V sokolské kronice za rok 1919 je uvedeno následující: "K dalšímu vzdělávání obyvatelstva značně přispívá obecní knihovna, umístěná v budově školní, čítající přes 300 svazků zábavného i poučného obsahu, - sloučení to knihoven: sokolské, hasičské, sociálně-demokratické organizace, jakož i knihy od jednotlivců. Knihovníkem jest pan Jan Fárek, učitel a pan Kopřiva. Knihy půjčují vždy v neděli odpoledne. Pilných čtenářù je hojnost.“
Knihovna je zmiňována nškolikrát i v hlavním pramenu pojednávajícím o Stříteži nad Bečvou, v Knize o Stříteži: „Těch bojů s obecní pokladnou bylo více. (…) Roku 1886 dala (školní rada – pozn.) do obecního rozpočtu 5 zl. na žákovskou knihovnu, ale obecnímu zastupitelstvu to bylo mnoho, podalo rekurs. Ale ten byl zamítnut.“ O školní knihovnu se staral pan učitel Antonín Šabacký a pùjčoval z ní mládeži i dospělým knihy. Není přesnì známo, jaký byl pozdější osud školní knihovny, z dostupných informací je však patrná snaha o podporu čtenářství v obci. O tom, že byla obecní knihovna hojně podporována, svědčí i dokumenty týkající se správy obce a jejího hospodaření. „Na obecní knihovnu se přispívalo už značnějším obnosem 400 K, protože to nadiktoval zemský úřad. Ale babiřce, která pomáhala zdarma chudým ženám při porodu, stále platili pouhých 40 K rořnì.“
Co se týká personálního obsazení, není zcela jasné, kdo obecní knihovnu od jejich počátkù vedl, především jsou však zcela neznámá data související s působením jednotlivých osob. „Tady ve Stříteži se knížky půjčovaly snad už za císaře pána. (…) tehdy dělal dvacet let knihovníka listonoš pan Kopřiva.“ Pan Josef Kopřiva, listonoš, byl zřejmš prvním knihovníkem obecní knihovny, která v té dobš působila v sokolovně. Poté převzal knihovnu pan Jan Kovář, knihovna byla umístěna v prvním poschodí nové přestavby staré traktorové stanice vedle hotelu Květoň. Po postavení budovy pro místní národní výbor a dobrovolné hasiče byla knihovna přestěhována do nových prostor v přízemí této budovy. Zde pùsobil ještě nějaký čas pan Jan Kovář, přibližně do roku 1972. Zdravotní důvody jej donutily tuto práci ukončit a do knihovny dočasně nastupuje pan Jan Šimčík. Od listopadu 1979 měla chod knihovny na starosti paní Marta Melounová. V roce 1991 došlo k vymalování knihovny, k instalaci nových regálů, zároveň byla přesunuta literatura a reorganizován knihovní fond. V 1992 se vedení knihovny ujala paní Ludmila Martinková. Na počátku devadesátých let zajišťovala obecní knihovna pravidelnou výpůjční službu knih a časopisù vždy v úterý od 16 do 20 hodin.
V roce 2001 byl ve spolupráci se střediskovou knihovnou v Rožnově pod Radhoštěm a Obecním úřadem ve Stříteži nad Bečvou zpracován a na Ministerstvo kultury České republiky podán grant v rámci programu VISK 3 o přiznání dotace na nákup počítače a připojení knihovny k síti Internet. Na základě tohoto grantu byla získána částka, díky níž Obecní úřad nakoupil dva osobní počítače, zajistil připojení k internetu a vybavil místnost novým nábytkem. Bylo zřízeno Internetové centrum při Obecní knihovně ve Stříteži nad Beřvou, které se těšilo obrovskému zájmu. Internetovna byla otevřena každý čtvrtek od 16 do 20 hodin. V roce 2002 nastoupila do knihovny paní Anna Kořenková. Dne 23. 9. 2002 získala obecní knihovna osvědčení o zápisu do evidence knihoven, je evidována jako Obecní knihovna Střítež nad Bečvou. V roce 2004 byl pro knihovnu získán další grant v rámci programu VISK 3, z něhož byl nakoupen nový, výkonnější počítač, tiskárna a čteèka čárkového kódu. To vše za účelem retrokonverze knihovního fondu, tzv. převodu lístkového katalogu do počítače. Obec také nechala zhotovit nový výpùjční pult pro knihovnu, který zajišťoval lepší umístění počítaèe a více prostoru pro práci v knihovně. Začátkem roku 2005 bylo započato s retrokonverzí knihovního fondu obecní knihovny. Retrokonverzi prováděla knihovnice Anna Kořenková spoleěnì s bývalou knihovnicí Ludmilou Martinkovou. Šlo o velmi zdlouhavý a časovì náročný proces, který trval více jak pět let. Postupně byly zpracovávány a do počítaèe ukládány jak monografie, tak časopisy a aktuality. Do konce roku 2009 byly uloženy data veškerého knihovního fondu a bylo přistoupeno k převedení dat do modernějšího programu KPwin. Knihovnici Annì Kořenkové pomáhala také paní Eva Kořenková, která se vedení knihovny ujala v roce 2011. Automatizovaný výpùjční protokol byl spuštěn na začátku roku 2011. Během prázdnin roku 2012 byla knihovna vymalována a byly zazděny dveře, které v minulosti sloužily jako vchod do internetového centra. Jedna místnost v knihovně byla určena pro dětské čtenáře a k tomuto účelu i speciálně vybavena. Knihovní regály byly přemístìny a knihovní fond drobně přemístìn. Na začátku roku 2013 odešla paní Eva Kořenková na mateřskou dovolenou a na její zástup byla vybrána Karolína Švecová.
Obecní knihovna uspěla s projektem "Modernizace knihovny Střítež nad Beřvou", který byl na počátku roku 2014 podán v rámci 9. výzvy Místní akční skupiny (MAS) Rožnovsko. V průběhu letních prázdnin byla knihovna po dobu jednoho měsíce uzavřená. V úterý 19. srpna 2014 byla knihovna slavnostně znovuotevřena.